Co to jest mobbing? Definicja. Mobbing w pracy – czym jest? Przykłady. Rodzaje. Przejawy. Sposoby przeciwdziałania. Mobbing a kodeks pracy.

Co to jest mobbing? Definicja. Mobbing w pracy - czym jest? Przykłady. Rodzaje. Przejawy. Sposoby przeciwdziałania. Mobbing a kodeks pracy.

Udostępnij:

Mobbing – co to takiego?

Jest to dość często spotykane zjawisko w miejscach pracy. Najczęściej polega ono na uporczywym nękaniu, zastraszaniu i poniżaniu pracowników przez kolegów z pracy czy przez samego pracodawcę. Niekiedy powodem takich działań jest wygląd pracownika, jego wyznanie religijne czy może sposób, w jaki pracuje. Jednak skutecznie można przeciwdziałać mobbingowi w pracy.

Rodzaje mobbingu w pracy

Mobbing nie zawsze musi kojarzyć się z nękaniem przez pracodawcę. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tych działań: mobbing pionowy, występuje wtedy, gdy dwie osoby zajmują różne stopnie w hierarchii zatrudnienia( pracodawca- pracownik) oraz mobbing poziomy, występuje wtedy, gdy obie osoby znajdują się na tym samym poziomie w hierarchii( pracownik-pracownik).

Przykłady oraz przejawy mobbingu w pracy

Mobbing może przejawiać się na różne sposoby. Jednak najczęściej spotykamy się z publicznym ośmieszaniem i poniżaniem pracownika przez kolegów z pracy czy przez pracodawcę. Obraźliwe gesty czy przezwiska dotyczące wyglądu pracownika czy sposobu wykonywania przez niego pracy również są przejawem mobbingu w pracy. Bardzo często pracodawcy posługują się również groźbami, które jasno wyrażają chęć zwolnienia pracownika. Takie działania ze strony pracodawcy są niedopuszczalne. Lekceważenie i ignorowanie pracowników oraz zachowania o podtekście seksualnym to również przejawy mobbingu.

Jak przeciwdziałać i powiedzieć STOP w przypadku mobbingu w pracy?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest przeciwdziałanie mobbingowi. Według prawa są oni zobowiązani do zapobiegania powstawania takich sytuacji. Jednym ze sposobów przeciwdziałania jest wewnętrzne antymobbingowe prawo organizacji. Ważne jest również kreowanie odpowiedniej etyki w pracy i stworzenie miłej atmosfery między pracownikami. Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się nękania w pracy należy wprowadzić jasne dla wszystkich pracowników zasady i pokazywać zero tolerancji w przypadku ośmieszania innych osób.

Mobbing a kodeks pracy

Kodeks pracy dość precyzyjnie opisuje zjawisko, jakim jest mobbing. Jest to podstawowy dokument, który reguluje przepisy prawne obowiązujące w miejscach pracy. Zawarta w artykule 94 definicja wyjaśnia, iż mobbing to działania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, które polegają na długotrwałym zastraszaniu i nękaniu pracownika. Powodują one bardzo często ośmieszenie go przed kadrą pracującą, a niekiedy skutkują wydaleniem go z miejsca pracy. Mobbing jest psychicznym nękaniem, które w bardzo niekorzystny sposób wpływa na samoocenę pracownika.

[Ocen: 1 Średnia: 5]
Likwidacja działalności gospodarczej. Zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zamknięcie działalności a środki trwałe. Jak zamknąć i zlikwidować firmę jednoosobową?

Likwidacja działalności gospodarczej. Zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zamknięcie działalności a środki trwałe. Jak zamknąć i zlikwidować firmę jednoosobową?

26 maja 2020

Niekiedy bywa tak, że nawet dobrze prosperująca działalność przestaje przynosić zyski. Wtedy najlepszym rozwiązaniem może się okazać likwidacja firmy. Jak…

Czytaj więcej
Co to jest GIODO i jakie są jego zadania? Kto musi rejestrować się w GIODO?

Co to jest GIODO i jakie są jego zadania? Kto musi rejestrować się w GIODO?

13 kwietnia 2020

GIODO, czyli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, to organ sprawujący nadzór nad całym procesem ochrony danych osobowych w Polsce. Jego…

Czytaj więcej
Pit 36 - co to jest? Kto go składa? Zeznanie podatkowe Pit-36 - kto rozlicza? Dla kogo jest on przeznaczony?

Pit 36 – co to jest? Kto go składa? Zeznanie podatkowe Pit-36 – kto rozlicza? Dla kogo jest on przeznaczony?

28 czerwca 2020

Bez względu na to, czy osiągamy przychód z tytułu stosunku pracy, działalności gospodarczej, rolniczej czy na przestrzeni roku osiągnęliśmy jakąkolwiek…

Czytaj więcej