Dieta zagraniczna 2020 – wysokość. Co to jest? Dieta – Niemcy, Holandia, Irlandia. Stawki dla pracownika w delegacji.

Dieta zagraniczna 2020 - wysokość. Co to jest? Dieta - Niemcy, Holandia, Irlandia. Stawki dla pracownika w delegacji.

Udostępnij:

Dieta zagraniczna 2020 – czym jest i komu przysługuje?

Dieta zagraniczna przyznawana jest pracownikowi, który udaje się w podróż służbową poza granice kraju macierzystego. Dieta ta nic innego, jak zryczałtowana stawka uzależniona od tego, do jakiego kraju udaje się pracownik. Stawki te określona Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 września 2005 r.

Są to kwoty, które wypłacone pracownikowi mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Każda firma może jednak określić własne zasady, na jakich wynagrodzi pracownika za czas podróży służbowej. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż wszystko, co zostanie wypłacone pracownikowi powyżej kwot wynikających z rozporządzenia stanowi jego przychów do opodatkowania.

Wysokość diet w krajach europejskich – Niemczech, Holandii i Irlandii

Rozporządzenie określa stawki, jakie obowiązują w krajach z całego świata. Zróżnicowanie ich wynika z faktu, że dieta nie jest dodatkowym wynagrodzeniem dla pracownika, a pełni rolę uzupełnienia środków pieniężnych na wydatki, jakie będzie on musiał ponieść za granicą.

Dieta ma zatem na celu pokrycie różnic cenowych, jakie występują w innych krajach w stosunku do Polski. Stawka dobowa w Niemczech wynosi w 2020 roku 49 euro, w Holandii 50 euro, natomiast w Irlandii jest to 52 euro.

Jak obliczyć wysokość diety i co wchodzi w jej skład?

Pracownikowi za każdą dobę spędzoną w podróży służbowej przysługuje dieta w pełnej wysokości. Jeżeli jednak przybywa za granicą do 8 godzin, należy mu się jedynie 1/3 diety. Od 8 do 12 godzin będzie to połowa stawki obowiązującej w danym kraju. Pracownik, który ma zapewnione niektóre posiłki, otrzyma dietę w obniżonej wysokości. I tak śniadanie obniża ją o 15%, obiad o 30%, kolacja również o 30%.

Dodatkowo pracownikowi należy się ekwiwalent za nocleg, jeżeli ten nie został mu zapewniony przez pracodawcę. Wysokość ekwiwalentu również jest określona w Rozporządzeniu i tak jak w przypadku diety, zależy ona od konkretnego kraju. Jeżeli pracownik przedstawi fakturę za nocleg, pracodawca powinien zwrócić mu całość poniesionych kosztów.

Czy każdy pracownik jest uprawniony do otrzymania diety?

Zasadniczo każdemu należy się dieta za czas przebywania w podróży służbowej. Należy jednak spełnić kilka warunków, aby mogła być mowa o wypłaceniu diety. Przede wszystkim podróż musi odbywać się na polecenie pracodawcy i być ściśle związana z działalnością firmy.

Oznacza to, że pracownik będąc w delegacji skupia się na zabezpieczeniu źródła przychodu, zdobywa nowych klientów lub koncentruje się na zmniejszeniu kosztów. Istotne jest, że nawet, gdy pracownik udaje się w delegację wraz z członkami rodziny, dieta przysługuje jedynie osobie zatrudnionej.

[Ocen: 1 Średnia: 5]
Zestawienie finansowe - przychodów i rozchodów - bilans - jak zrobić? O czym należy pamiętać? Lista rzeczy, które powinno zawierać.

Zestawienie finansowe – przychodów i rozchodów – bilans – jak zrobić? O czym należy pamiętać? Lista rzeczy, które powinno zawierać.

6 maja 2020

Większość niewielkich podmiotów gospodarczych prowadzi księgę przychodów oraz rozchodów. Jeśli natomiast ich obroty w konkretnym roku przewyższą próg 1 200…

Czytaj więcej
Jak generować koszty w firmie jednoosobowej? Co można odliczyć od podatku? Koszt uzyskania przychodu - co to? Definicja. Odliczenia od podatku.

Jak generować koszty w firmie jednoosobowej? Co można odliczyć od podatku? Koszt uzyskania przychodu – co to? Definicja. Odliczenia od podatku.

19 maja 2020

Przedsiębiorcy zakładający działalność jednoosobową niejednokrotnie zadają sobie pytanie, jak generować koszty i co można odliczyć od podatku. Warto poznać także…

Czytaj więcej
Agencja pracy tymczasowej - jak ją założyć? Jak otworzyć agencję pośrednictwa pracy? Na czym polega jej prowadzenie? Jak założyć agencję pracy dla Ukraińców? Jak zarabia agencja pracy?

Agencja pracy tymczasowej – jak ją założyć? Jak otworzyć agencję pośrednictwa pracy? Na czym polega jej prowadzenie? Jak założyć agencję pracy dla Ukraińców? Jak zarabia agencja pracy?

4 czerwca 2020

Agencja pracy jest to firma, jaka oferuje usługi m.in w obszarach doradztwa pracy, doradztwa zawodowego, pracy dorywczej lub doradztwa osobistego.…

Czytaj więcej