Jak liczyć okres wypowiedzenia? Od kiedy się liczy? Różne długości okresów wypowiedzenia. Ile wynoszą. Terminy.

Jak liczyć okres wypowiedzenia? Od kiedy się liczy? Różne długości okresów wypowiedzenia. Ile wynoszą. Terminy.

Udostępnij:

Chcesz złożyć wypowiedzenia i zastanawiasz się jak to zrobić? Dostałeś wypowiedzenie z pracy i nie jesteś pewny, czy pracodawca zwolnił cię zgodnie z prawem? Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia z pracy i nie daj się oszukać nieuczciwemu pracodawcy!

Od czego zależy okres wypowiedzenia umowy?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że okres wypowiedzenia umowy o pracę jest zależny od kilku czynników. Przede wszystkim brany jest pod uwagę rodzaj umowy, na mocy której jesteś zatrudniony.

W przypadku umowy zlecenie pracodawca nie ma obowiązku wcześniejszego wypowiadania umowy, chyba że okres wypowiedzenia został zaznaczony przy podpisywaniu umowy. W przypadku umowy o pracę okres wypowiedzenia zależy od długości trwania stosunku pracy u danego pracodawcy, a także od rodzaju zawartej umowy (czy była to umowa na okres próbny czy stała umowa o pracę).

Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia umowy?

Sposób liczenia okresu wypowiedzenia jest zależny od tego czy jest on liczony w dniach, tygodniach czy miesiącach. W przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w dniach, pierwszym dniem wypowiedzenia jest następny dzień po złożeniu wypowiedzenia.

Jeśli okres wypowiedzenia liczy się w tygodniach, pierwszym dniem wypowiedzenia jest pierwsza niedziela następująca po dniu złożenia wypowiedzenia. Analogicznie w przypadku okresu wypowiedzenia ujętego w miesiące, wypowiedzenie rozpoczyna bieg pierwszego dnia miesiąca następujące po miesiącu w którym zostało złożone wypowiedzenie.

Różne długości okresu wypowiedzenia umowy – ile wynoszą terminy w poszczególnych przypadkach?

Jak już wspomnieliśmy termin wypowiedzenia umowy jest zależny od rodzaju podpisanej umowy i czasu trwania stosunku pracy u danego pracodawcy. W przypadku umowy podpisanej na okres próbny terminy wypowiedzenia kształtują się następująco:

  • jeżeli umowa została zawarta na krócej niż 2 tygodnia – okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze
  • jeżeli umowa została zawarta na co najmniej 2 tygodnie – okres wypowiedzenia wynosi tydzień
  • jeżeli umowa została zawarta na 3 miesiące – okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie

Zupełnie inaczej kształtują się terminy okresu wypowiedzenia w przypadku stałej umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony. W takiej sytuacji:

  • w przypadku przepracowania mniej niż 6 miesięcy – 2 tygodnie
  • w przypadku przepracowania więcej niż 6 miesięcy, ale mniej niż 3 lata – 1 miesiąc
  • w przypadku stosunku pracy trwającego co najmniej 3 lata – 3 miesiące

Co ważne przy obliczaniu długości okresu wypowiedzenia należy wziąć pod uwagę wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy, nawet jeśli w między czasie następowały przerwy pomiędzy podpisywaniem kolejnych umów.

[Ocen: 2 Średnia: 5]
Zadatek a zaliczka - czym się różnią? Czy przepadają i kiedy? Czy są zwrotne?

Zadatek a zaliczka – czym się różnią? Czy przepadają i kiedy? Czy są zwrotne?

7 lipca 2020

Wiele osób myli zadatek z zaliczką. Obie czynności określają kwotę wpłacaną przed wykonaniem usługi, jednak najważniejsze są różnice między nimi. To one…

Czytaj więcej
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - jak obliczyć? Jak wyliczyć wypłatę za niewykorzystany urlop w 2020?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – jak obliczyć? Jak wyliczyć wypłatę za niewykorzystany urlop w 2020?

20 czerwca 2020

Urlop jest prawem do wypoczynku każdego pracownika, a zasady jego przyznawania są ściśle określone w Kodeksie Pracy. W przypadku posiadania…

Czytaj więcej
Przypomnienie o płatności. Prośba o zapłatę faktury przez klienta - co powinna zawierać? Mail, list czy telefon list z przypomnieniem?

Przypomnienie o płatności. Prośba o zapłatę faktury przez klienta – co powinna zawierać? Mail, list czy telefon list z przypomnieniem?

8 maja 2020

Przypomnienie o płatnościach dla niezdyscyplinowanych Brak zapłaty za wykonaną usługę czy dostarczony towar to zmora większości osób prowadzących działalność gospodarczą.…

Czytaj więcej