Jak liczyć okres wypowiedzenia? Od kiedy się liczy? Różne długości okresów wypowiedzenia. Ile wynoszą. Terminy.

Jak liczyć okres wypowiedzenia? Od kiedy się liczy? Różne długości okresów wypowiedzenia. Ile wynoszą. Terminy.

Udostępnij:

Chcesz złożyć wypowiedzenia i zastanawiasz się jak to zrobić? Dostałeś wypowiedzenie z pracy i nie jesteś pewny, czy pracodawca zwolnił cię zgodnie z prawem? Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia z pracy i nie daj się oszukać nieuczciwemu pracodawcy!

Od czego zależy okres wypowiedzenia umowy?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że okres wypowiedzenia umowy o pracę jest zależny od kilku czynników. Przede wszystkim brany jest pod uwagę rodzaj umowy, na mocy której jesteś zatrudniony.

W przypadku umowy zlecenie pracodawca nie ma obowiązku wcześniejszego wypowiadania umowy, chyba że okres wypowiedzenia został zaznaczony przy podpisywaniu umowy. W przypadku umowy o pracę okres wypowiedzenia zależy od długości trwania stosunku pracy u danego pracodawcy, a także od rodzaju zawartej umowy (czy była to umowa na okres próbny czy stała umowa o pracę).

Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia umowy?

Sposób liczenia okresu wypowiedzenia jest zależny od tego czy jest on liczony w dniach, tygodniach czy miesiącach. W przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w dniach, pierwszym dniem wypowiedzenia jest następny dzień po złożeniu wypowiedzenia.

Jeśli okres wypowiedzenia liczy się w tygodniach, pierwszym dniem wypowiedzenia jest pierwsza niedziela następująca po dniu złożenia wypowiedzenia. Analogicznie w przypadku okresu wypowiedzenia ujętego w miesiące, wypowiedzenie rozpoczyna bieg pierwszego dnia miesiąca następujące po miesiącu w którym zostało złożone wypowiedzenie.

Różne długości okresu wypowiedzenia umowy – ile wynoszą terminy w poszczególnych przypadkach?

Jak już wspomnieliśmy termin wypowiedzenia umowy jest zależny od rodzaju podpisanej umowy i czasu trwania stosunku pracy u danego pracodawcy. W przypadku umowy podpisanej na okres próbny terminy wypowiedzenia kształtują się następująco:

  • jeżeli umowa została zawarta na krócej niż 2 tygodnia – okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze
  • jeżeli umowa została zawarta na co najmniej 2 tygodnie – okres wypowiedzenia wynosi tydzień
  • jeżeli umowa została zawarta na 3 miesiące – okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie

Zupełnie inaczej kształtują się terminy okresu wypowiedzenia w przypadku stałej umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony. W takiej sytuacji:

  • w przypadku przepracowania mniej niż 6 miesięcy – 2 tygodnie
  • w przypadku przepracowania więcej niż 6 miesięcy, ale mniej niż 3 lata – 1 miesiąc
  • w przypadku stosunku pracy trwającego co najmniej 3 lata – 3 miesiące

Co ważne przy obliczaniu długości okresu wypowiedzenia należy wziąć pod uwagę wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy, nawet jeśli w między czasie następowały przerwy pomiędzy podpisywaniem kolejnych umów.

[Ocen: 2 Średnia: 5]
Zaświadczenie o niekaralności - jak je zdobyć? Gdzie? Świadectwo niekaralności - ile kosztuje? Czy można uzyskać je przez internet?

Zaświadczenie o niekaralności – jak je zdobyć? Gdzie? Świadectwo niekaralności – ile kosztuje? Czy można uzyskać je przez internet?

8 lipca 2020

Zaświadczenie o niekaralności często jest potrzebne, aby rozpocząć pracę lub wolontariat. Pracodawca ma prawo wymagać tego dokumenty, szczególnie w przypadku…

Czytaj więcej
Agencja pracy tymczasowej - jak ją założyć? Jak otworzyć agencję pośrednictwa pracy? Na czym polega jej prowadzenie? Jak założyć agencję pracy dla Ukraińców? Jak zarabia agencja pracy?

Agencja pracy tymczasowej – jak ją założyć? Jak otworzyć agencję pośrednictwa pracy? Na czym polega jej prowadzenie? Jak założyć agencję pracy dla Ukraińców? Jak zarabia agencja pracy?

4 czerwca 2020

Agencja pracy jest to firma, jaka oferuje usługi m.in w obszarach doradztwa pracy, doradztwa zawodowego, pracy dorywczej lub doradztwa osobistego.…

Czytaj więcej
Baza danych o produktach i opakowaniach - czym jest? Kto musi się rejestrować w BDO? Kto podlega? Obowiązek rejestracji BDO. Baza danych odpadów. BDO kto jest zwolniony? Rejestracja po terminie.

Baza danych o produktach i opakowaniach – czym jest? Kto musi się rejestrować w BDO? Kto podlega? Obowiązek rejestracji BDO. Baza danych odpadów. BDO kto jest zwolniony? Rejestracja po terminie.

30 maja 2020

BDO, więc baza danych o produktach oraz opakowaniach i gospodarce odpadami została zatwierdzona poprzez Ministerstwo Środowiska żeby zapobiegać nieprawidłowościom, jakie…

Czytaj więcej