Jak założyć firmę w Czechach? Działalność gospodarcza w Czechach. Jak przenieść firmę do Czech? Firma w Czechach a ZUS.

Jak założyć firmę w Czechach? Działalność gospodarcza w Czechach. Jak przenieść firmę do Czech? Firma w Czechach a ZUS.

Udostępnij:

Niestety w polskim ustawodawstwie na gruncie prawa podatkowego, wielokrotnie zachodzą niekorzystne dla przedsiębiorców zmiany. W związku z tym zauważyć możemy, że wiele przedsiębiorców podejmuje decyzję, żeby założyć firmę, czy też przenieść działalność firmy już działającej na teren innego kraju.

Obecnie coraz więcej polskich przedsiębiorców podejmuje decyzję, żeby swoją działalność gospodarczą prowadzić w kraju, jakim są Czechy.

Co trzeba zrobić, żeby móc założyć firmę w Czechach?

Każda osoba, która chce prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach, do jej prowadzenia potrzebuje specjalnego zezwolenia wydanego  przez odpowiedni urząd. Koniecznie nasza firma musi zostać wprowadzona do działającego w Czechach Rejestru Handlowego.

Jeżeli chcemy prowadzić działalność taką, jak na przykład swoje biuro podróży, to do jego prowadzenia niezbędna będzie specjalna licencja. Jest to związane z tym, że w Czechach podobnie jak w Polsce, są różne dziedziny działalności, które wymagają uzyskania licencji, czy też koncesji.

Warto wspomnieć o tym, że jednoosobowa działalność gospodarcza w Czechach będzie pod względem podatkowym, będzie liczona na stawkach preferencyjnych. Wszelkie składki na ubezpieczenia społeczne, jakie musimy płacić, zależne są od tego, jakie przychody osiąga nasze przedsiębiorstwo.

Kto jest uprawniony do założenia firmy w Czechach?

Firmę w Czechach może założyć każdy obywatel Unii Europejskiej, pod warunkiem że nie był karany. Jeżeli zakładamy swoją firmę, to zawsze urząd wezwie nas do tego, żebyśmy przedłożyli mu zaświadczenie o niekaralności. Żeby skorzystać z krajowego systemu fiskalnego nie wystarczy jedynie zarejestrować działalności gospodarczej na terenie Czech.

Musimy również stać się rezydentem podatkowym tego kraju w oczach polskiego fiskusa. Tylko w takim wypadku polski urząd nie będzie domagał się od nas płacenia podatków na terenie Polski.

Czy, aby prowadzić działalność gospodarczą w Czechach, musimy być mieszkańcami tego kraju?

Jak już wspomniano, żebyśmy mogli prowadzić działalność na terenie Czech, obowiązkowo nasza spółka musi mieć tam siedzibę, a co z tym związane również adres. Oczywiście nie znaczy to, że my sami mamy przymus zamieszkiwania na terenie tego państwa.

Możemy zdecydować się na zarejestrowanie tam swojej działalności, przy tym mieszkać i żyć w Polsce. Warto więc zaznaczyć, że osoby zainteresowane przeniesieniem swojej działalności do Czech, nie mają jednocześnie obowiązku, żeby samemu zamieszkiwać na jego terenie.

[Ocen: 1 Średnia: 5]
Jak założyć firmę? Jednoosobowa działalność gospodarcza - jak otworzyć? Krok po kroku. Własna firma w Polsce.

Jak założyć firmę? Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak otworzyć? Krok po kroku. Własna firma w Polsce.

28 maja 2020

Spośród możliwości, które zapewnia prowadzenie jednoosobowej działalności w Polsce korzysta teraz, zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów, ok. 1,8 mln ludzi.…

Czytaj więcej
Faktura do paragonu - jak się wystawia? Termin wystawienia faktury do paragonu dla firmy. Gdzie na paragonie jest numer paragonu? Gdzie znajdę swój nip?

Faktura do paragonu – jak się wystawia? Termin wystawienia faktury do paragonu dla firmy. Gdzie na paragonie jest numer paragonu? Gdzie znajdę swój nip?

23 maja 2020

Pomimo iż nowe zasady wystawiania faktur dla przedsiębiorców obowiązują już od pięciu miesięcy, tj. od stycznia 2020 roku, to nadal…

Czytaj więcej
Rodzaje spółek osobowych i handlowych. Charakterystyka spółek. Rodzaje spółek kapitałowych. Spółki prawa handlowego. Spółka jawna a cywilna. Porównanie spółek osobowych i kapitałowych.

Rodzaje spółek osobowych i handlowych. Charakterystyka spółek. Rodzaje spółek kapitałowych. Spółki prawa handlowego. Spółka jawna a cywilna. Porównanie spółek osobowych i kapitałowych.

24 maja 2020

Na gruncie prawa polskiego istnieje wiele instytucji prawnych, uregulowanych w formie spółki. Podstawowe regulacje zawarte są w kodeksie cywilnym i…

Czytaj więcej