Najniższa krajowa pensja 2020 – minimalne wynagrodzenie i płaca. Minimalna pensja netto na umowę o pracę, umowę zlecenie (student i niestudent), umowę o dzieło.

Najniższa krajowa pensja 2020 - minimalne wynagrodzenie i płaca. Minimalna pensja netto na umowę o pracę, umowę zlecenie (student i niestudent), umowę o dzieło.

Udostępnij:

Najniższa krajowa pensja w 2020 roku wzrosła o 350 złotych, czyli o około 15 procent. Jak kształtuje się minimalna pensja netto na umowę o pracę, umowę zlecenia i umowę o dzieło? Jakie stawki godzinowe zostały wprowadzone w tym roku? Jak kształtują się podwyżki?

Najniższa krajowa pensja 2020 – minimalne wynagrodzenie i płaca

Wynagrodzenie minimalne na bieżący rok ustalono już we wrześniu 2019 roku. Według wprowadzonych zmian, od 1 stycznia 2020 najniższe wynagrodzenie brutto wynosi 2600 złotych, natomiast minimalna stawka godzinowa wynosi 17 złotych (brutto). Wprowadzona podwyżka z pewnością jest korzystna dla pracowników, jednakże pracodawcy muszą liczyć się z podniesionym kosztem utrzymania pracownika.

Jeśli chodzi o płacę minimalną netto, czyli na rękę, wynosi ona w 2020 roku ok. 1920,62 zł (w odniesieniu do pracowników z podstawowymi kosztami uzyskania przychodów wraz z ulgą podatkową). Dla pracowników z podstawowymi kosztami uzyskania przychodów, jednakże bez ulgi podatkowej, wartość pensji minimalnej wynosi około 1876,62 zł. Warto wziąć pod uwagę fakt, że do wysokości wynagrodzenia minimalnego nie wlicza się nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej lub rentowej, czy też dodatku za pracę w nadgodzinach.

Minimalna pensja netto na umowę o pracę, umowę zlecenie (student i niestudent), umowę o dzieło

W przypadku studentów poniżej 26. roku życia, stawka godzinowa także wynosi 17 zł brutto, co związane jest z wprowadzeniem zerowego PIT-u dla młodych. Ulga taka nie obejmuje jednak umów o staż studencki oraz przychodów, jakie uzyskuje się z praktyk studenckich.

Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie zarabiają w 2020 na godzinę co najmniej 11 zł netto (na rękę)- ta stawka odnosi się dla osób powyżej 26. roku życia oraz bez statusu studenta. Podkreślić należy, że minimalna płaca przysługuje każdemu, kto został zatrudniony na etat i odnosi się do każdego rodzaju umowy o pracę. Osoba, która zatrudniona została w pełnym wymiarze czasu pracy, otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2600 zł brutto. Rząd planuje w 2021 roku kolejną podwyżkę wynagrodzenia do poziomu 3000 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie jest wielkością, jaką powinien otrzymać każdy pracownik, który został zatrudniony na podstawie danej umowy o pracę. Stawka wynagrodzenia na godzinę kształtuje się na poziomie 17 złotych, bez względu na zawartą umowę, co w przeliczeniu daje 11 zł na rękę. Już od kilku lat obserwujemy wzrost minimalnego wynagrodzenia, co jest sporą korzyścią dla pracowników, jednakże dla pracodawców generuje wyższe koszty.

[Ocen: 1 Średnia: 5]
Jak negocjować cenę mieszkania? Negocjacje z deweloperem. O co pytać przy kupnie? Ile można wynegocjować? Jak się targować?

Jak negocjować cenę mieszkania? Negocjacje z deweloperem. O co pytać przy kupnie? Ile można wynegocjować? Jak się targować?

5 maja 2020

Ceny mieszkań z roku na rok stają się coraz wyższe. Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości z rynku pierwotnego, na które pomimo…

Czytaj więcej
Kredyt na działkę budowlaną - zakup działki i domu na kredyt hipoteczny. O czym pamiętać? Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym. Działka jako wkład własny.

Kredyt na działkę budowlaną – zakup działki i domu na kredyt hipoteczny. O czym pamiętać? Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym. Działka jako wkład własny.

7 maja 2020

Obecnie wiele osób, które chcą wybudować swój własny dom, decyduje się na zakup działki budowlanej na kredyt, który to umożliwia…

Czytaj więcej
Wirtualne biuro i adres firmy - wady i zalety- czy warto? Ile kosztuje? Firma w Czechach - wady i zalety.

Wirtualne biuro i adres firmy – wady i zalety- czy warto? Ile kosztuje? Firma w Czechach – wady i zalety.

6 czerwca 2020

W dobie internetu oraz usług oferowanych drogą internetową posiadanie stacjonarnego biura dla całej wielu przedsiębiorców wydaje się niepotrzebnym luksusem, tworzącym…

Czytaj więcej