Najniższa krajowa pensja 2020 – minimalne wynagrodzenie i płaca. Minimalna pensja netto na umowę o pracę, umowę zlecenie (student i niestudent), umowę o dzieło.

Najniższa krajowa pensja 2020 - minimalne wynagrodzenie i płaca. Minimalna pensja netto na umowę o pracę, umowę zlecenie (student i niestudent), umowę o dzieło.

Udostępnij:

Najniższa krajowa pensja w 2020 roku wzrosła o 350 złotych, czyli o około 15 procent. Jak kształtuje się minimalna pensja netto na umowę o pracę, umowę zlecenia i umowę o dzieło? Jakie stawki godzinowe zostały wprowadzone w tym roku? Jak kształtują się podwyżki?

Najniższa krajowa pensja 2020 – minimalne wynagrodzenie i płaca

Wynagrodzenie minimalne na bieżący rok ustalono już we wrześniu 2019 roku. Według wprowadzonych zmian, od 1 stycznia 2020 najniższe wynagrodzenie brutto wynosi 2600 złotych, natomiast minimalna stawka godzinowa wynosi 17 złotych (brutto). Wprowadzona podwyżka z pewnością jest korzystna dla pracowników, jednakże pracodawcy muszą liczyć się z podniesionym kosztem utrzymania pracownika.

Jeśli chodzi o płacę minimalną netto, czyli na rękę, wynosi ona w 2020 roku ok. 1920,62 zł (w odniesieniu do pracowników z podstawowymi kosztami uzyskania przychodów wraz z ulgą podatkową). Dla pracowników z podstawowymi kosztami uzyskania przychodów, jednakże bez ulgi podatkowej, wartość pensji minimalnej wynosi około 1876,62 zł. Warto wziąć pod uwagę fakt, że do wysokości wynagrodzenia minimalnego nie wlicza się nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej lub rentowej, czy też dodatku za pracę w nadgodzinach.

Minimalna pensja netto na umowę o pracę, umowę zlecenie (student i niestudent), umowę o dzieło

W przypadku studentów poniżej 26. roku życia, stawka godzinowa także wynosi 17 zł brutto, co związane jest z wprowadzeniem zerowego PIT-u dla młodych. Ulga taka nie obejmuje jednak umów o staż studencki oraz przychodów, jakie uzyskuje się z praktyk studenckich.

Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie zarabiają w 2020 na godzinę co najmniej 11 zł netto (na rękę)- ta stawka odnosi się dla osób powyżej 26. roku życia oraz bez statusu studenta. Podkreślić należy, że minimalna płaca przysługuje każdemu, kto został zatrudniony na etat i odnosi się do każdego rodzaju umowy o pracę. Osoba, która zatrudniona została w pełnym wymiarze czasu pracy, otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2600 zł brutto. Rząd planuje w 2021 roku kolejną podwyżkę wynagrodzenia do poziomu 3000 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie jest wielkością, jaką powinien otrzymać każdy pracownik, który został zatrudniony na podstawie danej umowy o pracę. Stawka wynagrodzenia na godzinę kształtuje się na poziomie 17 złotych, bez względu na zawartą umowę, co w przeliczeniu daje 11 zł na rękę. Już od kilku lat obserwujemy wzrost minimalnego wynagrodzenia, co jest sporą korzyścią dla pracowników, jednakże dla pracodawców generuje wyższe koszty.

[Ocen: 1 Średnia: 5]
Odwrotne obciążenie vat - faktura. Vat odwrócony. Faktura z odwrotnym obciążeniem. Mechanizm - na czym polega. Co to jest?

Odwrotne obciążenie vat – faktura. Vat odwrócony. Faktura z odwrotnym obciążeniem. Mechanizm – na czym polega. Co to jest?

3 lipca 2020

Odwrotne obciążenie faktury VAT dotyczy sprzedaży określonych towarów i usług, które są wskazane w ustawie o VAT. Czym cechuje się…

Czytaj więcej
Zakup samochoduna firmę na fakturę VAT marża. Zakup samochodu od firmy. Faktura VAT marża a sprzedaż samochodu. Jak zaksięgować fakturę VAT marża za zakup samochodu.

Zakup samochoduna firmę na fakturę VAT marża. Zakup samochodu od firmy. Faktura VAT marża a sprzedaż samochodu. Jak zaksięgować fakturę VAT marża za zakup samochodu.

7 czerwca 2020

Samochód używany to samochód chociaż raz już użytkowany, działający w dniu sprzedaży bądź zniszczony, jaki będzie wykorzystywany po jego naprawie.…

Czytaj więcej
Podatek od darowizny - darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku? Zgłoszenie darowizny. Zgłoszenie darowizny do US.

Podatek od darowizny – darowizna od rodziców – czy jest zwolniona z podatku? Zgłoszenie darowizny. Zgłoszenie darowizny do US.

22 czerwca 2020

Rodzice często decydują się wesprzeć swoje dzieci, a szczególnie często w sytuacji, gdy są to młode osoby na studiach. Takie wsparcie…

Czytaj więcej