Odwrotne obciążenie vat – faktura. Vat odwrócony. Faktura z odwrotnym obciążeniem. Mechanizm – na czym polega. Co to jest?

Odwrotne obciążenie vat - faktura. Vat odwrócony. Faktura z odwrotnym obciążeniem. Mechanizm - na czym polega. Co to jest?

Udostępnij:

Odwrotne obciążenie faktury VAT dotyczy sprzedaży określonych towarów i usług, które są wskazane w ustawie o VAT. Czym cechuje się faktura z odwrotnym obciążeniem? Na czym polega VAT odwrócony?

VAT odwrócony

Odwrotne obciążenie jest związane z przeniesieniem obowiązku rozliczenia podatku VAT na nabywcę. W tym przypadku mechanizm działa na tej zasadzie, że wystawiona faktura nie posiada stawki podatku. W dokumencie przedstawia się zamiast tego własne oznaczenia, które mają za zadanie wskazać fakt dotyczący tego, że sprzedaż związana jest z objęciem procedurą odwrotnego obciążenia. Jeśli chcemy poznać dokładny zakres towarów objętych odwróconym podatkiem, warto zapoznać się z załącznikiem 11 ustawy VAT. Usługi wskazane zostały natomiast w załączniku 14 ustawy.

Faktura z odwrotnym obciążeniem – kiedy jest stosowana?

Odnośnie sprzedaży towarów, mechanizm odwrotnego obciążenia stosowany jest wtedy, gdy:

  • nabywca jest czynnym podatnikiem VAT i jego sprzedaż nie została zwolniona od podatku (zgodnie z art. 113),
  • sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT,
  • dostawa nie jest związane ze zwolnieniem, które wskazane zostało w art. 43 ustawy.

Podatnik nie korzysta z wystawienia dwóch osobnych faktur wtedy, gdy faktura sprzedaży posiada wiele pozycji, natomiast tylko do niektórych z nich zastosowano odwrotne obciążenie. Jeśli chodzi o pozycje związane z tym mechanizmem, nie stosuje się stawki podatku VAT, natomiast w podsumowaniu dokumentu zaznacza się zastosowanie procedury odwrotnego obciążenia VAT.

Jeśli chodzi o usługi, jakie wymienione zostały w ustawie w załączniku 14, mechanizm odwrotnego obciążenia stosowany jest dodatkowo gdy sprzedawca oraz nabywca są czynnymi podatnikami VAT oraz sprzedaż nie jest zwolniona z podatku zgodnie z przepisami.

Informacja podsumowująca

W przypadku, gdy przedsiębiorcy stosują procedurę odwrotnego obciążenia VAT, mają oni za zadanie także złożyć we właściwym urzędzie informację podsumowująca dla takiej transakcji. VAT-27 jest dokumentem, jaki powinien zawierać konkretne dane; imię i nazwisko lub nazwę i NIP podatnika, który składa informację, imię i nazwisko lub nazwę i NIP podatnika, który nabywa usługi lub towary, jak również łączną wartość świadczonych usług i dostaw towarów.

Podsumowując, faktura z odwrotnym obciążeniem odznacza się tym, że na nabywcę zostaje nałożony obowiązek rozliczenia podatku VAT. Wszelkie kwestie z tym związane wskazane są w ustawie o VAT, z którą każda firma powinna się zapoznać i wdrażać ją w życie w swojej organizacji.

[Ocen: 0 Średnia: 0]
Jak założyć firmę - handel samochodami? Czy można handlować bez działalności? Jak zarabiać na sprzedaży samochodów używanych? Jak zacząć?

Jak założyć firmę – handel samochodami? Czy można handlować bez działalności? Jak zarabiać na sprzedaży samochodów używanych? Jak zacząć?

5 czerwca 2020

Polska jest uważana za złomowisko Europy, gdyż co roku naszą granicę przekraczają setki tysięcy używanych pojazdów. Handel takimi autami poprzez…

Czytaj więcej
Wirtualne biuro i adres firmy - wady i zalety- czy warto? Ile kosztuje? Firma w Czechach - wady i zalety.

Wirtualne biuro i adres firmy – wady i zalety- czy warto? Ile kosztuje? Firma w Czechach – wady i zalety.

6 czerwca 2020

W dobie internetu oraz usług oferowanych drogą internetową posiadanie stacjonarnego biura dla całej wielu przedsiębiorców wydaje się niepotrzebnym luksusem, tworzącym…

Czytaj więcej
Jak znaleźć dobrego doradcę kredytowego i finansowego? Na co zwracać uwagę? Kim jest niezależny doradca finansowy i kredytowy?

Jak znaleźć dobrego doradcę kredytowego i finansowego? Na co zwracać uwagę? Kim jest niezależny doradca finansowy i kredytowy?

12 maja 2020

Dobór odpowiedniego doradcy kredytowego bądź finansowego jest bardzo ważny dla każdego, kto przymierza się do zaciągnięcia dużego zadłużenia finansowego, np.…

Czytaj więcej