Odwrotne obciążenie vat – faktura. Vat odwrócony. Faktura z odwrotnym obciążeniem. Mechanizm – na czym polega. Co to jest?

Odwrotne obciążenie vat - faktura. Vat odwrócony. Faktura z odwrotnym obciążeniem. Mechanizm - na czym polega. Co to jest?

Udostępnij:

Odwrotne obciążenie faktury VAT dotyczy sprzedaży określonych towarów i usług, które są wskazane w ustawie o VAT. Czym cechuje się faktura z odwrotnym obciążeniem? Na czym polega VAT odwrócony?

VAT odwrócony

Odwrotne obciążenie jest związane z przeniesieniem obowiązku rozliczenia podatku VAT na nabywcę. W tym przypadku mechanizm działa na tej zasadzie, że wystawiona faktura nie posiada stawki podatku. W dokumencie przedstawia się zamiast tego własne oznaczenia, które mają za zadanie wskazać fakt dotyczący tego, że sprzedaż związana jest z objęciem procedurą odwrotnego obciążenia. Jeśli chcemy poznać dokładny zakres towarów objętych odwróconym podatkiem, warto zapoznać się z załącznikiem 11 ustawy VAT. Usługi wskazane zostały natomiast w załączniku 14 ustawy.

Faktura z odwrotnym obciążeniem – kiedy jest stosowana?

Odnośnie sprzedaży towarów, mechanizm odwrotnego obciążenia stosowany jest wtedy, gdy:

  • nabywca jest czynnym podatnikiem VAT i jego sprzedaż nie została zwolniona od podatku (zgodnie z art. 113),
  • sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT,
  • dostawa nie jest związane ze zwolnieniem, które wskazane zostało w art. 43 ustawy.

Podatnik nie korzysta z wystawienia dwóch osobnych faktur wtedy, gdy faktura sprzedaży posiada wiele pozycji, natomiast tylko do niektórych z nich zastosowano odwrotne obciążenie. Jeśli chodzi o pozycje związane z tym mechanizmem, nie stosuje się stawki podatku VAT, natomiast w podsumowaniu dokumentu zaznacza się zastosowanie procedury odwrotnego obciążenia VAT.

Jeśli chodzi o usługi, jakie wymienione zostały w ustawie w załączniku 14, mechanizm odwrotnego obciążenia stosowany jest dodatkowo gdy sprzedawca oraz nabywca są czynnymi podatnikami VAT oraz sprzedaż nie jest zwolniona z podatku zgodnie z przepisami.

Informacja podsumowująca

W przypadku, gdy przedsiębiorcy stosują procedurę odwrotnego obciążenia VAT, mają oni za zadanie także złożyć we właściwym urzędzie informację podsumowująca dla takiej transakcji. VAT-27 jest dokumentem, jaki powinien zawierać konkretne dane; imię i nazwisko lub nazwę i NIP podatnika, który składa informację, imię i nazwisko lub nazwę i NIP podatnika, który nabywa usługi lub towary, jak również łączną wartość świadczonych usług i dostaw towarów.

Podsumowując, faktura z odwrotnym obciążeniem odznacza się tym, że na nabywcę zostaje nałożony obowiązek rozliczenia podatku VAT. Wszelkie kwestie z tym związane wskazane są w ustawie o VAT, z którą każda firma powinna się zapoznać i wdrażać ją w życie w swojej organizacji.

[Ocen: 0 Średnia: 0]
Likwidacja działalności gospodarczej. Zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zamknięcie działalności a środki trwałe. Jak zamknąć i zlikwidować firmę jednoosobową?

Likwidacja działalności gospodarczej. Zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zamknięcie działalności a środki trwałe. Jak zamknąć i zlikwidować firmę jednoosobową?

26 maja 2020

Niekiedy bywa tak, że nawet dobrze prosperująca działalność przestaje przynosić zyski. Wtedy najlepszym rozwiązaniem może się okazać likwidacja firmy. Jak…

Czytaj więcej
Rodzaje spółek osobowych i handlowych. Charakterystyka spółek. Rodzaje spółek kapitałowych. Spółki prawa handlowego. Spółka jawna a cywilna. Porównanie spółek osobowych i kapitałowych.

Rodzaje spółek osobowych i handlowych. Charakterystyka spółek. Rodzaje spółek kapitałowych. Spółki prawa handlowego. Spółka jawna a cywilna. Porównanie spółek osobowych i kapitałowych.

24 maja 2020

Na gruncie prawa polskiego istnieje wiele instytucji prawnych, uregulowanych w formie spółki. Podstawowe regulacje zawarte są w kodeksie cywilnym i…

Czytaj więcej
Jak i gdzie sprawdzić czy firma istnieje? Wyszukiwarka firm po nip. CEIDG i KRS - czym są i co można tam znaleźć? Sprawdź czy firma jest aktywna czy zawieszona.

Jak i gdzie sprawdzić czy firma istnieje? Wyszukiwarka firm po nip. CEIDG i KRS – czym są i co można tam znaleźć? Sprawdź czy firma jest aktywna czy zawieszona.

16 maja 2020

Przed rozpoczęciem decyzji dotyczącej nawiązania jakiejś współpracy handlowej, konieczne jest ustalenie czy konkretna spółka w ogóle istnieje. Wciąż ponieważ napotkać…

Czytaj więcej