Procent składany – jak działa i czym jest? Przykład obliczenia procentu składanego. Obliczanie procentu składanego.

Procent składany - jak działa i czym jest? Przykład obliczenia procentu składanego. Obliczanie procentu składanego.

Udostępnij:

Oszczędzanie kapitałów ma na celu zapewnienie finansowej przyszłości, lecz oszczędzać można na mnóstwo rozmaitych środków. Poszczególni korzystają z lokat bądź składają środki pieniężne na kontach oszczędnościowych. Tu właśnie pojawia się procent składany, więc tzw. inteligentne oszczędzanie. Na czym polega fenomen procentu składanego?

Procent składany – co to jest oraz jak go obliczyć?

Mówiąc o procencie składanym, mamy na myśli działanie, jakie polega na dopisywaniu procent do podstawy oprocentowania (w efekcie kapitalizacji), dzięki czemu rozpoczynają one „działać” wraz z pierwszym kapitałem na jeszcze większe odsetki. W przeciwieństwie do procentu zwykłego, w jakim procenty nie są doliczane do oprocentowanego wkładu, przy procencie składanym z każdym czasem płatniczym zwiększa się baza, z jakiej dostajemy dochód w następnym czasie płatniczym.

Z procentu składanego także można w prosty sposób określić odsetki. Dzięki procentowi składanemu można także określić dyskontowanie, jakie jest po prostu odwrotnością do procentu składanego. Przy procencie składanym liczymy pieniądz do przodu w czasie, natomiast przy dyskontowaniu cofamy się w rozliczeniach od danego czasu w przyszłości do rzeczywistości. Dzięki temu możemy określić wartość oczekiwanych przychodów w przyszłości na dzień obecny. Kapitalizacja odsetek nie obowiązkowo musi być raz w roku.

Jak naprawdę funkcjonuje procent składany oraz czym się wyróżnia?

Charakterystyczny dla procentu składanego rodzaj oprocentowania wkładu finansowego polega na tym, iż po określonym czasie (wskazanym poprzez obie strony transakcji) płacone są odsetki, jakie potem ulegają kapitalizacji, więc dołączeniu do pieniądza wstępnego. Znaczy to, iż po wskazanym czasie (np. pół roku), suma, jaką uzyskaliśmy, jest dana do pierwszego wkładu własnego, więc do kapitałów, jakie zainwestowaliśmy. Tenże zwiększający się pieniądz potem podlega powtórnemu oprocentowaniu.

Jak obliczyć procent składany?

Pragnąc obliczyć kapitał jaki będzie po latach, wykorzystując przy tym procent składany, należy skorzystać ze wzoru brzmiącego następująco:

  • Kn = Kp x (1 + R) ^ n ( pieniądz pierwszy razy ( 1 + R ) do potęgi n ).

Jeśli tymczasem interesuje nas obliczenie, jaka instytucja bankowa będzie udzielała odpowiedniejsze warunki lokaty z procentem składanym, wykorzystywany jest inny wzór obliczeń:

  • Kn = Kp x ( 1 + R/m ) ^ ( n x m) ( pieniądz pierwszy razy ( 1 + R/m ) do potęgi n razy m ),

z czego jako m rozumie się kapitalizowane w przeciągu roku odsetki.

[Ocen: 1 Średnia: 5]
Działalność nierejestrowana - czym jest? Firma nierejestrowana a podatek, zus, faktury. Jak wystawić rachunek? Przychód a dochód.

Działalność nierejestrowana – czym jest? Firma nierejestrowana a podatek, zus, faktury. Jak wystawić rachunek? Przychód a dochód.

21 czerwca 2020

Od wielu lat drobni przedsiębiorcy zmagali się z tym, że wysokie koszty prowadzenia działalności czyniły tę działalność zupełnie nieopłacalną. Problem…

Czytaj więcej
Faktura Vat marża - co to jest? Kiedy można wystawić? Procedura marży. Towary używane. Faktura Vat 0.

Faktura Vat marża – co to jest? Kiedy można wystawić? Procedura marży. Towary używane. Faktura Vat 0.

27 czerwca 2020

Faktura VAT marża jest specyficznym dokumentem, który bazuje na określonej procedurze naliczania podatku. Kiedy można ją wystawić? Czym się cechuje…

Czytaj więcej
Split payment czyli podzielona płatność - na czym polega ta metoda płatności faktur? Od jakiej kwoty obowiązuje? Vat split payment.

Split payment czyli podzielona płatność – na czym polega ta metoda płatności faktur? Od jakiej kwoty obowiązuje? Vat split payment.

4 lipca 2020

Split payment na czym polega? Opcja rozdzielnej płatności zwana inaczej split payment jest formą rozdzielnej płatności faktury przez odbiorcę. Rozdzielność…

Czytaj więcej