Przychód a dochód – różnica. Co to jest dochód brutto i netto? Jak obliczyć dochód netto? Definicja. Czym się różnią.

Przychód a dochód - różnica. Co to jest dochód brutto i netto? Jak obliczyć dochód netto? Definicja. Czym się różnią.

Udostępnij:

Podczas niezobowiązujących rozmów bardzo często da się usłyszeć, gdy ktoś nieświadomie błędnie wykorzystuje pojęcie przychodu oraz dochodu. Choć dla wielu osób są to synonimy, warto wiedzieć, że oba pojęcia oznaczają zupełnie co innego. Poniżej znajduje się jednoznaczne wyjaśnienie tego, czym jest przychód, a czym dochód.

Dodatkowo w ramach samego dochodu, postaraliśmy się wykazać różnicę pomiędzy tym, czym jest dochód netto a czym dochód brutto.

Różnica pomiędzy dochodem a przychodem – na czym polega?

Choć przychód firmy jest bardzo ważną wartością obrazującą rentowność działalności, to jednak w żaden sposób nie może on by mylony z faktyczną sytuacją finansów w przedsiębiorstwie. Przychód, zgodnie z definicją to wartość sprzedaży towarów i usług w danym okresie rozliczeniowym.

Jak jednak wiadomo, by przedsiębiorstwo mogło stworzyć i wystawić na sprzedaż towar lub wykonać usługę, musiało przedtem ponieść jakieś koszty jak zakup materiałów, koszty reklamy, koszty transportu. Takie koszty uzyskania przychodu to zgodnie z definicją takie koszty, które mają związek z prowadzoną działalnością i są odpowiednio zaewidencjonowane w księgach rachunkowych.

Gdy mamy jasną informację ile wynosi przychód firmy i koszty, które firma poniosła w celu sprzedaży towaru i usług, odejmując te wartości, uzyskamy faktyczny dochód, który stanowi faktyczną wartość świadczącą o kondycji finansowej.

Jaka jest różnica pomiędzy dochodem netto a dochodem brutto?

Inną kwestią, która jest często mylona zarówno przez przedsiębiorców, jak i pracowników to kwestia dochodu brutto i dochodu netto. Z takimi nazwami do czynienia mamy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Dochód, jak wcześniej ustalono to wartość przychodu po odjęciu kosztów uzyskania przychodu. Jednak jak wiadomo, od dochodu niezbędne jest zapłacenie stosownego podatku dochodowego. A więc po pierwszym odliczeniu kosztów od przychodu, wartość dochodu będzie przed opodatkowanie. W tej sytuacji do czynienia mamy z dochodem brutto. Dopiero po uwzględnieniu podatku dochodowego, możemy śmiało mówić o dochodzie netto.

Bardzo podobny problem istnieje w przypadku rozmów o wynagrodzeniach. Bardzo często mylone jest wynagrodzenie brutto z wynagrodzeniem netto. Zgodnie z obecnym kodeksem pracy, wynagrodzenie brutto to wynagrodzenie, która została wypracowana przez pracownika, lecz nie zostały jeszcze potrącone odpowiednie składki na podatek oraz ZUS.

Dopiero po potrąceniu tych składek, kwota, którą pracownik otrzymuje na konto stanowi wynagrodzenie netto.

[Ocen: 1 Średnia: 5]
Czynny żal - co to? Jaki podać powód? Wyjaśnienie do urzędu skarbowego - deklaracja po terminie. Czynny żal do US - urzędu skarbowego. Pismo.

Czynny żal – co to? Jaki podać powód? Wyjaśnienie do urzędu skarbowego – deklaracja po terminie. Czynny żal do US – urzędu skarbowego. Pismo.

3 czerwca 2020

Do głównych obowiązków przedsiębiorcy należą: płacenie podatków i składanie w urzędzie podatkowym obligatoryjnych deklaracji. W wypadku opóźnienia bądź chociażby omyłki,…

Czytaj więcej
Jak generować koszty w firmie jednoosobowej? Co można odliczyć od podatku? Koszt uzyskania przychodu - co to? Definicja. Odliczenia od podatku.

Jak generować koszty w firmie jednoosobowej? Co można odliczyć od podatku? Koszt uzyskania przychodu – co to? Definicja. Odliczenia od podatku.

19 maja 2020

Przedsiębiorcy zakładający działalność jednoosobową niejednokrotnie zadają sobie pytanie, jak generować koszty i co można odliczyć od podatku. Warto poznać także…

Czytaj więcej
Optymalizacja podatkowa. Czym jest? Jakie są znane przykłady agresywnej optymalizacji? Czy nie jest to unikanie płacenia podatków? Optymalizacja VAT i ZUS. Jak płacić mniej podatków?

Optymalizacja podatkowa. Czym jest? Jakie są znane przykłady agresywnej optymalizacji? Czy nie jest to unikanie płacenia podatków? Optymalizacja VAT i ZUS. Jak płacić mniej podatków?

10 maja 2020

Termin optymalizacja podatkowa nie ma swej, rozbudowanej definicji. Natomiast terminem tym określamy wszystkie czynności, cały czas zgodne z prawem, zmierzające…

Czytaj więcej