Przychód a dochód – różnica. Co to jest dochód brutto i netto? Jak obliczyć dochód netto? Definicja. Czym się różnią.

Przychód a dochód - różnica. Co to jest dochód brutto i netto? Jak obliczyć dochód netto? Definicja. Czym się różnią.

Udostępnij:

Podczas niezobowiązujących rozmów bardzo często da się usłyszeć, gdy ktoś nieświadomie błędnie wykorzystuje pojęcie przychodu oraz dochodu. Choć dla wielu osób są to synonimy, warto wiedzieć, że oba pojęcia oznaczają zupełnie co innego. Poniżej znajduje się jednoznaczne wyjaśnienie tego, czym jest przychód, a czym dochód.

Dodatkowo w ramach samego dochodu, postaraliśmy się wykazać różnicę pomiędzy tym, czym jest dochód netto a czym dochód brutto.

Różnica pomiędzy dochodem a przychodem – na czym polega?

Choć przychód firmy jest bardzo ważną wartością obrazującą rentowność działalności, to jednak w żaden sposób nie może on by mylony z faktyczną sytuacją finansów w przedsiębiorstwie. Przychód, zgodnie z definicją to wartość sprzedaży towarów i usług w danym okresie rozliczeniowym.

Jak jednak wiadomo, by przedsiębiorstwo mogło stworzyć i wystawić na sprzedaż towar lub wykonać usługę, musiało przedtem ponieść jakieś koszty jak zakup materiałów, koszty reklamy, koszty transportu. Takie koszty uzyskania przychodu to zgodnie z definicją takie koszty, które mają związek z prowadzoną działalnością i są odpowiednio zaewidencjonowane w księgach rachunkowych.

Gdy mamy jasną informację ile wynosi przychód firmy i koszty, które firma poniosła w celu sprzedaży towaru i usług, odejmując te wartości, uzyskamy faktyczny dochód, który stanowi faktyczną wartość świadczącą o kondycji finansowej.

Jaka jest różnica pomiędzy dochodem netto a dochodem brutto?

Inną kwestią, która jest często mylona zarówno przez przedsiębiorców, jak i pracowników to kwestia dochodu brutto i dochodu netto. Z takimi nazwami do czynienia mamy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Dochód, jak wcześniej ustalono to wartość przychodu po odjęciu kosztów uzyskania przychodu. Jednak jak wiadomo, od dochodu niezbędne jest zapłacenie stosownego podatku dochodowego. A więc po pierwszym odliczeniu kosztów od przychodu, wartość dochodu będzie przed opodatkowanie. W tej sytuacji do czynienia mamy z dochodem brutto. Dopiero po uwzględnieniu podatku dochodowego, możemy śmiało mówić o dochodzie netto.

Bardzo podobny problem istnieje w przypadku rozmów o wynagrodzeniach. Bardzo często mylone jest wynagrodzenie brutto z wynagrodzeniem netto. Zgodnie z obecnym kodeksem pracy, wynagrodzenie brutto to wynagrodzenie, która została wypracowana przez pracownika, lecz nie zostały jeszcze potrącone odpowiednie składki na podatek oraz ZUS.

Dopiero po potrąceniu tych składek, kwota, którą pracownik otrzymuje na konto stanowi wynagrodzenie netto.

[Ocen: 1 Średnia: 5]
Vatowiec - kim jest? Co to znaczy być vatowcem? Jak zostać? Czy każdy przedsiębiorca i firma jest vatowcem? Obowiązki przedsiębiorcy w zakresie VATu.

Vatowiec – kim jest? Co to znaczy być vatowcem? Jak zostać? Czy każdy przedsiębiorca i firma jest vatowcem? Obowiązki przedsiębiorcy w zakresie VATu.

21 maja 2020

Każdy przedsiębiorca tworzący firmę staje przed problemem – zostać płatnikiem podatku VAT lub nie? Dobór zależeć będzie od typu działalności…

Czytaj więcej
Podatek od darowizny - darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku? Zgłoszenie darowizny. Zgłoszenie darowizny do US.

Podatek od darowizny – darowizna od rodziców – czy jest zwolniona z podatku? Zgłoszenie darowizny. Zgłoszenie darowizny do US.

22 czerwca 2020

Rodzice często decydują się wesprzeć swoje dzieci, a szczególnie często w sytuacji, gdy są to młode osoby na studiach. Takie wsparcie…

Czytaj więcej
Jak negocjować cenę mieszkania? Negocjacje z deweloperem. O co pytać przy kupnie? Ile można wynegocjować? Jak się targować?

Jak negocjować cenę mieszkania? Negocjacje z deweloperem. O co pytać przy kupnie? Ile można wynegocjować? Jak się targować?

5 maja 2020

Ceny mieszkań z roku na rok stają się coraz wyższe. Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości z rynku pierwotnego, na które pomimo…

Czytaj więcej