Split payment czyli podzielona płatność – na czym polega ta metoda płatności faktur? Od jakiej kwoty obowiązuje? Vat split payment.

Split payment czyli podzielona płatność - na czym polega ta metoda płatności faktur? Od jakiej kwoty obowiązuje? Vat split payment.

Udostępnij:

Split payment na czym polega?

Opcja rozdzielnej płatności zwana inaczej split payment jest formą rozdzielnej płatności faktury przez odbiorcę. Rozdzielność płatności za fakturę VAT polega na dokonaniu płatności za wartość netto towaru na inny rachunek bankowy niż kwota VAT’u z danej faktury.

Takie działanie ma na celu przede wszystkim załatanie dziury VAT’owskiej jednak co to oznacza dla przedsiębiorcy. Nie każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do stosowania Split payment jedynie część branż ma taki obowiązek od 2019 r. Obowiązkowi udzielania faktur z rozdzieloną płatnością podlegają natomiast transakcje w związku z którymi wartość faktury przekracza 15 000 zł brutto, lub jej równowartość.

W przypadku płatności rozdzielonej tzw. split payment przedsiębiorca ma obowiązek zapłacić osobno podatek VAT, oraz wartość netto zakupionych towarów. Gdzie należy uiścić płatność VAT? Opłata podatku powinna być uiszczona na specjalny rachunek bankowy wygenerowany dla danego podatnika.

Taki rachunek nie jest jedna w posiadaniu danego przedsiębiorcy i nie ma on do niego pełnego dostępu. W takim wypadku na rachunek bieżący przedsiębiorstwa wpływają jedynie środki netto z faktury VAT. Takie rozwiązanie sprawia że przedsiębiorca ma na pewno bardziej jasne dane na temat swoich przychodów.

Nie jest jednak nie możliwe odzyskanie tych środków. Jeżeli wykażemy koszty możemy ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku VAT. Zwrot VAT dokonywany jest poprzez złożenie specjalnego wnioski który jest rozpatrywany w ciągu 60 dni. Wniosek powinno składać się w zależności od prowadzonej działalności do urzędu skarbowego.

Zalety stosowania split payment.

Pierwszą i najważniejsza zaletą stosowania tego typu płatności jest oczywiście możliwość obniżenia procedur wynikających z konieczności regulowania tego podatku. Wszystko jest opłacane na bieżąco a co za tym idzie nie mamy nałożonego obowiązku jego zapłaty przez co większą ilość czasu można poświęcić na rozwój działalności.

Ustawodawca przewidział również możliwość obniżenia podatku jeżeli zostanie on zapłacony w pełni w terminie co również jest dużą korzyścią szczególnie w przypadku wysokich kwot podatku.

Bardzo istotną zaletą takiej formy działalności jest również fakt że środki na rachunku VAT są wolne od egzekucji komorniczej i sądowej dzięki czemu problemy komornicze nie wpłyną negatywnie na obowiązek uiszczenia podatku co mocno ogranicza ryzyko niewypłacalności.

Jeżeli otrzymasz zwrot podatku VAT możesz otrzymać go w przyspieszonym terminie nawet 25 dni roboczych.

[Ocen: 0 Średnia: 0]
Operat szacunkowy nieruchomości - co to jest? Jaki koszt? Wycena mieszkania. Jak oszacować wartość? Wycena przez rzeczoznawcę - co bierze pod uwagę?

Operat szacunkowy nieruchomości – co to jest? Jaki koszt? Wycena mieszkania. Jak oszacować wartość? Wycena przez rzeczoznawcę – co bierze pod uwagę?

15 maja 2020

Operat szacunkowy jest urzędowym dokumentem sporządzanym przez rzeczoznawcę majątkowego, który określa wartość nieruchomości. Kiedy wymagany jest operat szacunkowy i ile…

Czytaj więcej
Jak liczyć okres wypowiedzenia? Od kiedy się liczy? Różne długości okresów wypowiedzenia. Ile wynoszą. Terminy.

Jak liczyć okres wypowiedzenia? Od kiedy się liczy? Różne długości okresów wypowiedzenia. Ile wynoszą. Terminy.

6 lipca 2020

Chcesz złożyć wypowiedzenia i zastanawiasz się jak to zrobić? Dostałeś wypowiedzenie z pracy i nie jesteś pewny, czy pracodawca zwolnił…

Czytaj więcej
Jak być dobrym szefem, kierownikiem i managerem? Co zrobić, jeśli pracownik nie szanuje przełożonego? Jak być stanowczym? Jaki powinien być szef?

Jak być dobrym szefem, kierownikiem i managerem? Co zrobić, jeśli pracownik nie szanuje przełożonego? Jak być stanowczym? Jaki powinien być szef?

1 maja 2020

Dobry szef to wcale nie ten, który rozkazuje, nakazuje i tylko dlatego podwładni go słuchają. Kierownik i manager idealny potrafi…

Czytaj więcej