Umowa zlecenie a umowa o pracę – różnice. Zatrudnienie na umowę zlecenie – na czym polega? Cechy. Korzyści.

Umowa zlecenie a umowa o pracę - różnice. Zatrudnienie na umowę zlecenie - na czym polega? Cechy. Korzyści.

Udostępnij:

Umowa zlecenia a umowa o pracę

Najczęściej zawieraną formą współpracy jest umowa – zlecenie. Drugim popularnym rozwiązaniem jest jest umowa o pracę. Warto wiedzieć czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania i jakie są ich zalet.

Umowa zlecenie – charakterystyka

Umowa zlecenie pozwala pracownikowi na skorzystanie z pomocy osoby trzeciej podczas wykonywania zlecenia, gdy wystąpią takie okoliczności. Kolejną kwestią jest to, że zleceniodawca może w każdej chwili wypowiedzieć umowę i wypłacić wynagrodzenie jedynie za czas faktycznie przepracowany. Świadcząc pracę na podstawie umowy zlecenie pracownicy mogą także wykonywać swoje obowiązki w miejscu i czasie wybranym przez siebie.

Umowę zlecenie zawiera się, aby określić wykonanie zlecenia powierzonego przez zleceniodawcę. Podstawą do zawarcia takiego stosunku o pracę jest Kodeks Cywilny. Umowa zlecenie zapewnia ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Jest ono obowiązkowe, jeżeli jest jedynym tytułem ubezpieczenia. Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia chorobowego, które jest dobrowolne. Osoby zatrudnione na takiej zasadzie mają także prawo do zasiłku macierzyńskiego i urlopu opiekuńczego. Nie przysługuje jednak prawo do urlopu na żądanie.

Umowa o pracę – charakterystyka

Innym rozwiązaniem jest zawarcie umowy o pracę. Normuje ona wykonywanie szeregu obowiązków wyznaczonych przez pracodawcę. Miejsce i czas wykonywania obowiązków jest ściśle wyznaczony przez pracodawcę. Podstawą prawną do nawiązania takiego stosunku jest Kodeks Pracy.

Jeżeli chodzi o świadczenia i ubezpieczenia, w przypadku umowy o pracę zarówno ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne i chorobowe jest obowiązkowe. Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, które wynika z przepisów zawartych w Kodeksie Pracy. Mogą oni także korzystać ze zwolnień lekarskich, a także do zasiłków macierzyńskich i urlopów opiekuńczych.

Bardzo istotnym elementem dotyczącym zawarcia umowy o pracę jest data jej podpisania. Wpływa ona bezpośrednio na wysokość wynagrodzenia, a także na inne świadczenia i kwestie związane z podatkiem.

Podstawowe różnice pomiędzy umową zlecenie a umową o pracę dotyczą rodzajów rozliczenia, a także zakresem odpowiedzialności osoby zatrudnionej i obowiązkami należącymi do zleceniodawcy i zleceniobiorcy oraz możliwościami dotyczącymi zawierania i rozwiązywania umowy. W niektórych przypadkach umowa zlecenie jest o wiele lepszym rozwiązaniem, w innych sytuacjach zdecydowanie warto postawić na umowę o pracę. Wiele zależy od rodzaju pracy, którą się będzie wykonywać oraz od preferencji i możliwości pracodawcy.

[Ocen: 0 Średnia: 0]
Faktura do paragonu - jak się wystawia? Termin wystawienia faktury do paragonu dla firmy. Gdzie na paragonie jest numer paragonu? Gdzie znajdę swój nip?

Faktura do paragonu – jak się wystawia? Termin wystawienia faktury do paragonu dla firmy. Gdzie na paragonie jest numer paragonu? Gdzie znajdę swój nip?

23 maja 2020

Pomimo iż nowe zasady wystawiania faktur dla przedsiębiorców obowiązują już od pięciu miesięcy, tj. od stycznia 2020 roku, to nadal…

Czytaj więcej
Jak założyć firmę - handel samochodami? Czy można handlować bez działalności? Jak zarabiać na sprzedaży samochodów używanych? Jak zacząć?

Jak założyć firmę – handel samochodami? Czy można handlować bez działalności? Jak zarabiać na sprzedaży samochodów używanych? Jak zacząć?

5 czerwca 2020

Polska jest uważana za złomowisko Europy, gdyż co roku naszą granicę przekraczają setki tysięcy używanych pojazdów. Handel takimi autami poprzez…

Czytaj więcej
Jak liczyć okres wypowiedzenia? Od kiedy się liczy? Różne długości okresów wypowiedzenia. Ile wynoszą. Terminy.

Jak liczyć okres wypowiedzenia? Od kiedy się liczy? Różne długości okresów wypowiedzenia. Ile wynoszą. Terminy.

6 lipca 2020

Chcesz złożyć wypowiedzenia i zastanawiasz się jak to zrobić? Dostałeś wypowiedzenie z pracy i nie jesteś pewny, czy pracodawca zwolnił…

Czytaj więcej