Zaświadczenie o niekaralności – jak je zdobyć? Gdzie? Świadectwo niekaralności – ile kosztuje? Czy można uzyskać je przez internet?

Zaświadczenie o niekaralności - jak je zdobyć? Gdzie? Świadectwo niekaralności - ile kosztuje? Czy można uzyskać je przez internet?

Udostępnij:

Zaświadczenie o niekaralności często jest potrzebne, aby rozpocząć pracę lub wolontariat. Pracodawca ma prawo wymagać tego dokumenty, szczególnie w przypadku szczególnych zawodów szczególnie odpowiedzialnych jak np. nauczyciel. Warto wiedzieć w jaki sposób uzyskać takie zaświadczeni, ile ono kosztuje i czy można dopełnić formalności przez Internet.

Jak można uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Każda osoba w dowolnym czasie może uzyskać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Aby je uzyskać konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Składa się go w punkcie informacyjnym sądu okręgowego. Należy wypełnić formularz  i zanieść do sądu. Można także otrzymać go bezpośrednio w punkcie informacyjnym. Wystarczy jedynie wpisać adres do korespondencji, datę, numer PESEL, dane osobowe i cel, dla którego zaświadczenie jest potrzebne.

Wydanie zaświadczenia kosztuje 30 zł, wyjątkiem są wolontariusze będący wychowawcami lub kierownikami wypoczynków, którzy po przedstawieniu stosowanego zaświadczenia są zwolnieni z opłaty. Po złożeniu w punkcie informacyjnym wypełnionego wniosku, należy odczekać kilka dni i odebrać deklarację o niekaralności.

Można także wybrać opcję, która umożliwia przesłanie dokumentów do domu za pośrednictwem poczty. Wtedy nie trzeba już po raz kolejny udawać się do sądu.

Jak inaczej uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Zaświadczenie o niekaralności można także uzyskać za pośrednictwem kogoś zaufanego. Wystarczy tylko wypisać proste pełnomocnictwo. Jeżeli pełnomocnikiem jest osoba z najbliższej rodziny nie ma nawet potrzeby uiszczania żadnej dodatkowej opłaty, jeżeli natomiast ktoś spoza rodziny ma odebrać zaświadczenie należy wykupić znaczek o wysokości 17 zł.

Zaświadczenie o niekaralności można także uzyskać online, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie skorzystać z systemu e-krk i podać wszystkie niezbędne dane. Aby móc skorzystać z systemu konieczny jest certyfikat kwalifikowany lub darmowy profil zaufany ePUAP. Po wypełnieniu wniosku trzeba dokonać przelewu (20 zł). Jest to szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Chętny dostaje na pocztę plik z wymaganymi dokumentami.

Warto wiedzieć, że wydawanie zaświadczeń o niekaralności jest regulowane przez Ustawę o Krajowym Rejestrze Karnym, a także Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości o trybie udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości dotyczące opłat za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego.

[Ocen: 1 Średnia: 5]
Kredyt na działkę budowlaną - zakup działki i domu na kredyt hipoteczny. O czym pamiętać? Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym. Działka jako wkład własny.

Kredyt na działkę budowlaną – zakup działki i domu na kredyt hipoteczny. O czym pamiętać? Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym. Działka jako wkład własny.

7 maja 2020

Obecnie wiele osób, które chcą wybudować swój własny dom, decyduje się na zakup działki budowlanej na kredyt, który to umożliwia…

Czytaj więcej
Czynny żal - co to? Jaki podać powód? Wyjaśnienie do urzędu skarbowego - deklaracja po terminie. Czynny żal do US - urzędu skarbowego. Pismo.

Czynny żal – co to? Jaki podać powód? Wyjaśnienie do urzędu skarbowego – deklaracja po terminie. Czynny żal do US – urzędu skarbowego. Pismo.

3 czerwca 2020

Do głównych obowiązków przedsiębiorcy należą: płacenie podatków i składanie w urzędzie podatkowym obligatoryjnych deklaracji. W wypadku opóźnienia bądź chociażby omyłki,…

Czytaj więcej
Jak założyć firmę? Jednoosobowa działalność gospodarcza - jak otworzyć? Krok po kroku. Własna firma w Polsce.

Jak założyć firmę? Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak otworzyć? Krok po kroku. Własna firma w Polsce.

28 maja 2020

Spośród możliwości, które zapewnia prowadzenie jednoosobowej działalności w Polsce korzysta teraz, zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów, ok. 1,8 mln ludzi.…

Czytaj więcej