Zaświadczenie o niekaralności – jak je zdobyć? Gdzie? Świadectwo niekaralności – ile kosztuje? Czy można uzyskać je przez internet?

Zaświadczenie o niekaralności - jak je zdobyć? Gdzie? Świadectwo niekaralności - ile kosztuje? Czy można uzyskać je przez internet?

Udostępnij:

Zaświadczenie o niekaralności często jest potrzebne, aby rozpocząć pracę lub wolontariat. Pracodawca ma prawo wymagać tego dokumenty, szczególnie w przypadku szczególnych zawodów szczególnie odpowiedzialnych jak np. nauczyciel. Warto wiedzieć w jaki sposób uzyskać takie zaświadczeni, ile ono kosztuje i czy można dopełnić formalności przez Internet.

Jak można uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Każda osoba w dowolnym czasie może uzyskać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Aby je uzyskać konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Składa się go w punkcie informacyjnym sądu okręgowego. Należy wypełnić formularz  i zanieść do sądu. Można także otrzymać go bezpośrednio w punkcie informacyjnym. Wystarczy jedynie wpisać adres do korespondencji, datę, numer PESEL, dane osobowe i cel, dla którego zaświadczenie jest potrzebne.

Wydanie zaświadczenia kosztuje 30 zł, wyjątkiem są wolontariusze będący wychowawcami lub kierownikami wypoczynków, którzy po przedstawieniu stosowanego zaświadczenia są zwolnieni z opłaty. Po złożeniu w punkcie informacyjnym wypełnionego wniosku, należy odczekać kilka dni i odebrać deklarację o niekaralności.

Można także wybrać opcję, która umożliwia przesłanie dokumentów do domu za pośrednictwem poczty. Wtedy nie trzeba już po raz kolejny udawać się do sądu.

Jak inaczej uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Zaświadczenie o niekaralności można także uzyskać za pośrednictwem kogoś zaufanego. Wystarczy tylko wypisać proste pełnomocnictwo. Jeżeli pełnomocnikiem jest osoba z najbliższej rodziny nie ma nawet potrzeby uiszczania żadnej dodatkowej opłaty, jeżeli natomiast ktoś spoza rodziny ma odebrać zaświadczenie należy wykupić znaczek o wysokości 17 zł.

Zaświadczenie o niekaralności można także uzyskać online, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie skorzystać z systemu e-krk i podać wszystkie niezbędne dane. Aby móc skorzystać z systemu konieczny jest certyfikat kwalifikowany lub darmowy profil zaufany ePUAP. Po wypełnieniu wniosku trzeba dokonać przelewu (20 zł). Jest to szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Chętny dostaje na pocztę plik z wymaganymi dokumentami.

Warto wiedzieć, że wydawanie zaświadczeń o niekaralności jest regulowane przez Ustawę o Krajowym Rejestrze Karnym, a także Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości o trybie udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości dotyczące opłat za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego.

[Ocen: 1 Średnia: 5]
Ranking lokat. Najlepsze lokaty bankowe. Oprocentowanie lokat w bankach - 2020. Lokaty terminowe.

Ranking lokat. Najlepsze lokaty bankowe. Oprocentowanie lokat w bankach – 2020. Lokaty terminowe.

17 maja 2020

Czym jest lokata bankowa i dlaczego jest ona opłacalna? Lokata bankowa jest to rodzaj usługi oferowanej przez bank. Instytucja skupuje…

Czytaj więcej
Inspektor ochrony danych osobowych RODO. Kiedy należy go mieć? Kto musi go powołać?

Inspektor ochrony danych osobowych RODO. Kiedy należy go mieć? Kto musi go powołać?

13 kwietnia 2020

RODO, czyli inaczej rozporządzenie o ochronie danych osobowych zaczęło obowiązywać 25 maja 2018 rok wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej.…

Czytaj więcej
Jaki program do tworzenia grafiki i obrazów? Zestawienie najlepszych darmowych i płatnych opcji. Program do tworzenia ofert graficznych.

Jaki program do tworzenia grafiki i obrazów? Zestawienie najlepszych darmowych i płatnych opcji. Program do tworzenia ofert graficznych.

14 kwietnia 2020

Tworzenie grafiki internetowej jest czymś, co może przynieść korzyści wielu osobom. Jest to doskonały sposób na przyszłą karierę dla osób,…

Czytaj więcej